Dragi părinți și pedagogi interesați de potențialul educativ al naturii,

Activarea simțurilor: explorare legat la ochi.

Săptămâna de “Școala Altfel” este o oportunitate minunată să deschidem porțile școlii în pădure. În această primăvară trei clase din Oradea din învățământul primar vin la Școala in Pădure pentru o jumătate de zi de imersiune în natură.

Exerciții de centrare și echilibru

Puteți tipări aici o pagină de info pentru a discuta această posibilitate cu alți părinți și educatori interesați.

Avem în program diferite activități cu mare potențial de învățare și reamintire:

• Explorare senzorială, activarea simțurilor.

• Observaţie atentă (lupe şi microscop)

Observare atentă cu lupe și microscoape

• Jocuri in echipă, exerciţii de echilibru

• Jocuri imaginative, artă şi tablouri de pădure

• Identificare copaci şi plante din flora spontană (cu proprietăţi comestibile și medicinale)

• Construirea de adăposturi folosind resurse naturale

• Ascultare de poveste cu practică de inteligenţă emoţională şi conectare.

În cuvintele copiilor de o clasa a II a: “Cea mai tare excursie forever”; “Când mai venim la pădure?” și “Eu nu mai plec acasă”, “Eu rămân aici!”. Fiecare a apreciat din multele tipuri de activități și jocuri altceva.

Grija față de mine, ceilalți și natura.(Regulile școlii in pădure)

Plantăm semințe pentru viitor prin diferitele activități și reflecții care ating mai multe tipuri de inteligență, apreciind valoarea fiecăruia.

O etică de protecție a naturii – din care suntem parte integrantă- nu devine reală în acțiune decât dacă prilejuim o conexiune adevărată cu frumusețea și echilibrul delicat a tot ce ne înconjoară.

Asta facem la școala în pădure. Un pod între natura – care era departe- și mine, care sunt parte integrantă din natura care mă susține și pe care o iubesc. Cum mă port atunci? Cu mine, cu ceilalți, cu natura? Ce las în urma mea? Important să ne punem constant aceste întrebări.