Vești de primăvară. Căldura și natura care se trezește invită tot mai mult afară.  Am creat un scurt ghid cu activități de primăvară pentru a inspira și invita la timp de calitate, explorare și învățare în natură.

Materialul conține:

* scurt ghidaj pentru părinți și educatori

* idei de activități și jocuri afară în grupuri mici

* fișe de activități practice ce pot fi tipărite și folosite individual

CLICK aici pentru a descărca ghidul de activități. 

 

Săli de clasă în aer liber: Am început online un grup de colaborare

informală între pedagogi (mai ales din învățământul primar) pentru a vedea cum putem face legături intre curricula școlară și natură.  Dacă sunteți interesați să contribuiți la conversație, haideți pe grupul de facebook de Școala în Pădure. 

Grădinărit legat de curricula școlară: Dacă aveți un spațiu verde în familie sau la școală care ar putea deveni un spațiu  de grădinărit și învățare în natură, stați aproape. Vom lansa în curând o  poveste în limba română care oferă un cadru simbolic pentru a crea grădini-păduri și peisaje comestibile. Mai multe școli din Oradea au găzduit cercul de poveste și făcut acțiuni in grădina școlii cu Mirabelle. Descriere în engleză aici. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.