Mai multe clase din două licee orădene au venit la școala în pădure în această toamnă, cu elevi de la clasa a V a la clasa a XI a. Am luat cunoștință direct cu generațiile despre care cercetările spun că au 12 secunde interval de atenție, având in vederea supra-stimularea de la folosirea îndelungată a dispozitivelor digitale. După experiența cu prima grupă, am cerut tribut acces la pădure din partea lupului cel rău toate telefoanele mobile.  Odată intrați în prezență mai ușor fără distragerea constantă a unui ecran luminos, gradele de implicare au fost diferite în funcție de clasă, profil și vârstă – in general scăzând odată cu vârsta.

Doar între 4 și maxim 6 % dintre elevi mai fuseseră vreodată în pădurea de la capătul străzii Gh. Doja, cea mai apropiată pădure seculară de oraș.

Activitățile diferite au testat și extins zona de comfort în diferite grade, luându-i pe participanți parteneri  și co-responsabili pentru procesul de învățare. Dacă stăm în zona de confort învățarea este minimă. Arta în educație este să lărgim constant zona de confort fără a ajunge la alarmă tocmai pentru a maximiza învățarea.

Traseul de potecă senzorială care implica mers desculț pe parcursul a 10 metri de-a lungul unei sfori a fost cel mai puțin popular, cu atât mai puțin cu cât vârstele erau mai inaintate. Dacă pierdem prilejul de a crea o conectare si explora cu adevărat natura la vârste mici, interesul și disponibilitatea scad în timp. E nevoie de mai mult timp apoi pentru regăsirea naturaleții de a explora cu toate simțurile.

Am pus in discuție fixitatea funcțională (găsind multiple întrebuințări pentru un obiect natural), am schimbat perspectiva (intervievând elemente naturale), lucrat in echipă pentru a construi infrastructuri de adăpost și cuiburi și inventat povești pe marginea activităților.

Educația de mediu și o etică a grijii față de natură au sens doar dacă există și o conectare și imersiune reală în natură. Altfel devine informație care intră pe o ureche și iese pe alta. Iar aici, chiar elevii au aprobat.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.