Click pe imagine pentru a accesa resursa

Primăvara  – Avem primul Ghid de activități în natură în limba română.

Inscrieți-vă AICI să accesați ghidul si să intrați pe lista de fani ai școlii in pădure. O inițiativă din comunitate pentru comunitate pe care o creștem împreună.

_________________________

La Școala in Pădure practicăm Educația in Parteneriat: dincolo de vină, rușine și pedeapsă.

Descarcă AICI un ghid practic cu exemple de limbaj pe care il traducem în școala in pădure intr-o abordare mai prietenoasă pentru inteligența emoțională și relațională pe care o cultivăm în relațiile cu copiii.

.

În această secțiune includem atât resurse generale și cercetări legate de specificul și beneficiile școlii în pădure cât și

• ghiduri de activitate,
  • fișe de lucru
  • și instrumente  pe care proiectul nostru de Școală in Pădure își propune să le integreze în activitatea educativă.

Există numeroase resurse online in limba engleză de la iniţiative din UK şi Canada unde şcoala în pădure a luat amploare in ultimii ani.

Pentru părinţi şi pedagogi care doresc inspiraţie pentru activităţi în natură vă recomandăm din resursele utilizate de noi cu succes:

• Un ghid excelent de joacă şi explorare pe anotimpuri de la Woodland Trust, UK. În limba engleză.

Playing through the seasons – Autumn Booklet

Playing through the seasons – Summer Booklet