Dragi părinți și pedagogi interesați de potențialul educativ al naturii,

Activarea simțurilor: explorare legat la ochi.

Săptămâna de “Școala Altfel” este o oportunitate minunată să deschidem porțile școlii în pădure pentru toate vârstele. În această primăvară trei clase din Oradea din învățământul primar au venit la Școala in Pădure pentru o jumătate de zi de imersiune în natură.

Oferim program adaptat pe grupe de vârstă şi pentru gimnaziu şi liceu începând cu toamna 2018.

Puteți tipări aici o pagină de info.

Exerciții de centrare și echilibrare

Avem în program diferite activități cu mare potențial de învățare și reamintire:

• Explorare senzorială, activarea simțurilor.

• Exerciţii reflective şi de conectare cu natura.

• Observaţie atentă (lupe şi microscop) cu reflecţii despre rolul oamenilor in eco-sistemul.

• Jocuri in echipă, exerciţii de echilibru

• Jocuri imaginative, artă

Observare atentă cu lupe și microscoape

şi tablouri de pădure

• Drumeţie şi identificare copaci şi plante din flora spontană (cu proprietăţi comestibile și medicinale)

• Construirea de adăposturi folosind resurse naturale

• Ascultare şi creare de poveşti cu practică de inteligenţă emoţională şi conectare

În cuvintele copiilor: “Cea mai tare excursie forever”; “Când mai venim la pădure?” și “Eu nu mai plec acasă”, “Eu rămân aici!”. Fiecare a apreciat din multele tipuri de activități și jocuri altceva.

Folosim o metodologie integratoare din învăţarea durabilă (head, heart, hands). Învățarea transformativă, care durează în timp, se întâmplă în mod optim la intersecția dintre intelect, emoție și corp.

Plantăm semințe pentru viitor prin diferitele activități și reflecții care ating mai multe tipuri de inteligență, apreciind valoarea fiecăruia.

O etică de protecție a naturii – din care suntem parte integrantă– nu devine reală în acțiune decât dacă prilejuim o conexiune adevărată cu frumusețea și echilibrul delicat a tot ce ne înconjoară.

Asta facem la școala în pădure. Un pod între natura – care era departe- și mine, care sunt parte integrantă din natura care mă susține și pe care o iubesc. Cum mă port atunci? Cu mine, cu ceilalți, cu natura? Ce las în urma mea? Important să ne punem constant aceste întrebări şi să creăm experienţe speciale atât pentru elevi cât şi pentru dascăli.

Grija față de mine, ceilalți și natura.(Regulile școlii in pădure)